Lészen ágyú – Gábor Áron rézágyúja

2022. március 2. - 8. Nyíregyháza, Bessenyei tér 15. Kállay Gyűjtemény

“Lészen ágyú – Gábor Áron rézágyúja” címmel új kiállítás nyílik a nyíregyházi Kállay Gyűjteményben. A tárlat február 1-től március 8-ig tekinthető meg, ezen időszakban a diákoknak, kedvezményes 300 Ft-os belépőjegyet kínálnak a kiállításra.

Csoportoknak előzetes bejelentkezés szükséges!
Tel: +36 42 / 310 – 566
Mobil: +36 30 / 096-9158

Lemhényi Gábor Áron (1814–1849) székely kisbirtokos, asztalosmester, tüzértiszt kultusza már 1849-ben kibontakozott, amikor a magyar közvélemény először értesült a háromszéki ellenállás részleteiről. Az ágyúöntő tüzér őrnagy 1849. július 2-án Kökös és Uzon között szenvedett hősi halált egy ágyúgolyó találat következtében.

A kiállítás címében szereplő idézet Gábor Áron legendás beszédéhez köthető, amelyet 1848. november 16-án tartott Sepsiszentgyörgyön, elnyerve ezzel a felhatalmazást az ágyúöntésre. Irányítása alatt körülbelül 70 löveg készült, amelyből csak egy hiteles ágyúcső maradt fenn.

A tárlat fő látványosságát, a rézágyút, vízvezeték-szerelés közben találták meg Kézdivásárhelyen az egykori lőszergyárnak is otthont adó Rudolf Kórház udvarán 1906. augusztus 18-án.

A kiállítás a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum, illetve a budapesti Hadtörténeti Múzeum közös munkája.

Az ágyú mellett a műtárgyak között szerepel többek között Deák Ferenc pipagyűjteményének egy darabja, amelyet az 1832–1836-os országgyűlés idején kapott gróf Széchenyi Istvántól, Gábor Áron saját maga által készített kisasztala vagy például Bem József tábornok botja, Kiss Ernő altábornagy nyerge és számos olyan tárgy, amely az 1848–1849-es forradalom és szabadságharchoz, illetve a világosi fegyverletételt (1849. augusztus 13.) követő megtorláshoz kapcsolódik.

A tárlatot hadifogságban készült karperecek, kupák és egyéb kézzel készített tárgyak színesítik. A Laczkó Dezső Múzeum gyűjteményeiben található karpereceket, börtön-emlékeket, vagy gróf Batthyány Lajos pipáját is megtekinthetik a látogatók. A kiállítás során egy rövid animációs film mutatja be az ágyúöntés technikáját az érdeklődőknek.