Pünkösdi Sokadalom

2022. június 4. - 5. Nyíregyháza, Tölgyes u. 1. Sóstói Múzeumfalu

A hagyományokhoz híven a Sóstói Múzeumfaluban idén is felelevenítik a régi falusi pünkösdöt, ahol bemutatják a pünkösdi királyválasztás és királynéjárás népszokásait.

Pünkösdvasárnap a Garagulya Gólyalábas Kompánia műsora 10.30-kor a faluközpontban várja a család minden tagját. 10.00 és 16.00 óra között a kállósemjéni portánkon hagyományos öltözetekkel ismerkedhetnek vendégeink, illetve együtt nótázhatnak Hajdu Ágotával, a faluközpontban pedig hagyományos kosaras körhinta várja a szórakozni vágyókat.

Pünkösd

Pünkösdhétfőn is számtalan színes program közül választhatnak a látogatók. A Lókötő és Topogó Táncegyüttesek a pünkösdi királynéjárás szokását elevenítik fel és táncoltatják ki a májusfát a Jánkmajtisi portánkon 10.30 órai kezdettel. A túristvándi csűrben található Értéktár a Múzeumban című állandó kiállításunkat ismerhetik meg látogatóink interaktív játékokkal fűszerezve 10.00 és 14.00 óra között. A faluközpontban a Guliba Társulat táncos-mesés előadása 11.00 órakor veszi kezdetét. 12.00 órától szablyavívók mutatkoznak be a színpadon, 13.00 órától pedig a Vaga Banda Gólyalábas csapat foglalja el a faluközpontot. A Pünkösd egyik legrégebbi szokását a pünkösdi királyválasztást idézzük fel 14.00 órai kezdettel, melyre várjuk minden bátor legény jelentkezését.

Ez a jeles nap sem zárulhat táncmulatság nélkül. Éppen ezért 15.00 órától a Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium táncművészeti tagozata mutatja be Táncképek című műsorát, majd pedig közös táncházba hívja a mulatni vágyókat, ahogyan ez régen is volt a Pünkösdi Bálokban.

Lesz még kosaras körhinta és népi játszóudvar, szövés, mézeskalácsdíszítés, kézműves foglalkozások, íjászat és szekerezés. Megelevenedik a kovácsműhely, kipróbálhatják a fazekaskodást, kóstolhatnak gyógyteát és kemencés finomságokat. Tirpák portánkon megnézhetik milyen a hagyományos kutyás terelés.

Hívunk és várunk mindenkit, mert a Sóstói Múzeumfaluban élmény a hagyomány!