Nyírtura – Református templom

Az örökségtúra első állomása a Nyírtura központjában álló református templom. A toronyaljból a templomtérbe nyílik a templom legértékesebb eleme, a pálcatagos későgótikus kőkapuzat, amelyet az 1488-as átalakításkor építettek. Ez a kapuzat – díszítettsége és művészeti kvalitása alapján – példa nélküli a környéken. A templom másik ékessége középkori freskója, amely a szószék mellett található. 1995-ben zajlott le az épület átfogó régészeti kutatása és helyreállítása.
Székely – Református templom

A székelyi református templom félköríves szentélyéből sokáig arra következtettek, hogy a korai építésű, Árpád-kori templomok közé tartozik. A 2007-ben lezajlott átfogó régészeti kutatások során azonban kiderült, hogy az eredeti szentélyt lebontották és a 18. század közepén teljesen új szentélyt építettek az első helyén. A kutatás eredményei szerint az első templom 1324-ben már állt, feltehetően a 12-13. század fordulóján építtette a Hontpázmány nembeli Bánk család. A falkutatások eredményeként a hajó déli falán a 15. században készült női szenteket ábrázoló falképek kerültek elő, amelyek egykor szinte a teljes déli falat díszítő falkép kezdő és záró alakjai lehettek. A helyreállítás során a templom tetejéről az eredeti helyére, a templom mellé került a fa harangláb.
Nyíribrony – Református templom

A nyíribronyi templom külső klasszicista megjelenése alapján nem is gondolnánk, hogy középkori eredetű, pedig valójában a 13. században épült. Műemléki helyreállításakor kerültek napvilágra a befalazott középkori ablakok. A vakolatrétegek alatt középkori falképeket találtak, amelyeket restauráltak. Ezeken egy pásztorbotos püspökszent hiányos alakja és a szent keresztet megtaláló Ilona császárné figurája látható. Ugyanezzel a Szent llona ábrázolással találkozhatunk a szomszédos baktalórántházi és ófehértói római katolikus templomban.
Levelek – Római Katolikus Templom

Egy egyszerű, egyhajós, hosszházas torony nélküli, 14. században épült gótikus templom áll Levelek központjában. A templom gótikus stílusáról tanúskodik bélletes, csúcsíves bejárata.
Ófehértó – Római Katolikus Templom

Opcionális kitérőként ajánljuk a szomszédos településen található ófehértói római katolikus templom felkeresését, amely a Nyírség egyik legizgalmasabb műemléke. Ma már nehéz elképzelni, de a középkorban valószínűleg az egész templomot freskók díszítették. A hajó északi falán egy hatalmas képen Szent György és a sárkány küzdelme látható. A képtől jobbra, közvetlenül a diadalívnél egy női szent nagyobb alakja látható, mellette kétoldalt pedig Jézus életének jelenetei.
Kállósemjén – Mohos-tó Természetvédelmi Terület

Mohos-tó Természetvédelmi Terület 95 hektáron terül el. Az egykori folyóvölgyekben kialakult élőhely, változatos növénytársulásoknak és állatvilágnak ad otthont, emiatt 1954-ben védetté nyilvánították a lápmedencét. A védett terület kialakulása a jégkorszak utánra tehető. Az 1900-as években még nagy kiterjedésű úszóláp volt, azonban állapota folyamatosan romlott, vízszintje csökkent. A lápmedence háborítatlan, parányira zsugorodott része viszont ma is ritka rovar-, kétéltű-, hüllő- és emlősfajok otthona.
Nagykálló – Harangod

A túra zárásaként, érdemes eltekernetek a Nagykállótól karnyújtásra fekvő Harangodra, amely hangulatos kirándulóhely. A ligetes dimbes-dombos tipikus nyírségi tájat egy 75 hektáros mesterséges tó teszi vonzóvá, illetve az itt található Téka-tábor épületei. A Téka-tábor az 1970-es évek óta az egyik legjelentősebb népművészeti tábor.