Várostörténeti kerékpártúra Nyíregyházán
Fedezd fel Nyíregyháza kulturális és természeti örökségét, emblematikus épületeit, parkjait bringával!
Rendkívül sokan érkeznek Nyíregyházára, hogy megnézzék Magyarország, sőt mára Európa egyik legjelentősebb állatparkját, felkeressék a város híres üdülőterületét, Sóstógyógyfürdőt és annak fürdőkomplexumait. Nekik ezúttal azt javasoljuk, hogy fedezzék fel a várost, annak kulturális és természeti örökségeit, emblematikus épületeit, parkjait bringával, egy közel 40 kilométeres túra keretében.
A túra Nyíregyháza belvárosából – a Kossuth térről – indul, ezt követően a Hősök tere, a Bessenyei tér, a Benczúr tér, majd a Luther tér felé indulva ismerkedünk meg a városközpont meghatározó épületeivel. A belvárosi körtúra után Sóstógyógyfürdő felé indulunk. Útközben a Nyíregyházi Egyetemnél még számos látványosság sorakozik (Bencs villa, botanikus kert, zsidó temető). A sóstói erdő erdei útjain és kerékpárúton jutunk el Sóstógyógyfürdőre, ahol a Nyíregyházi Állatpark, a Sóstói Múzeumfalu, valamint az Aquarius Élmény- és Parkfürdő, a Tófürdő és a Fürdőház vonzza a turistákat.
A Sóstói-tó megkerülése során megismerkedhettek a városrész reprezentatív műemlék épületeivel. Sóstót elhagyva Libabokor irányába tekerünk tovább és a Nyíregyházával szomszédos Nyírturára érkezünk meg. Nyírturán érdemes megtekinteni a 15. században épült református templomot, amelynek késő gótikus kapuzata és falképei rendkívül látványosak. A túra zárásaként a Nyírtura-Nyíregyháza közötti kerékpárúton érkezünk vissza Nyíregyháza belvárosába.
Kossuth tér
A Kossuth tér Nyíregyháza szíve, kiülős teraszokkal, fagyizókkal, éttermekkel. Fesztiválok, rendezvények helyszíne egész évben. A tér közepén a névadó, Kossuth Lajos 1912-ben felállított szobra áll, ez a túra nyitópontja.
A belváros legidősebb épülete a városháza. Miután 1858-ban elérte Nyíregyházát a vasút, a település szerepe felértékelődött, és a korábbi megyeszékhelyről, Nagykállóból a törvényszék, majd a megyei adminisztráció is átköltözött a nyíregyházi városházára.
A Kossuth térből kikanyarított, Samassa Józsefről elnevezett tér érdekessége, hogy egyetlen épület áll rajta: a neoromán stílusban épült Magyarok Nagyasszonya Társszékesegyház. A templombelső elegáns festése lenyűgöző.
Szintén meghatározza a városközpont arculatát a Hotel Korona, ahol Bartók Béla és Kodály Zoltán is járt, valamint a Takarékpalota épülete, amelynek földszintjét jelenleg bank foglalja el. Érdemes megnézni a Rákóczi utca felől megközelíthető ügyfélteret, annak színes üvegekkel borított tetejét.
Hősök tere
A Hősök tere meghatározó épülete a megyeháza. A két falfülkében Szent Istvánt (balról) és a Szabolcs vezért (jobbra) ábrázoló szobraira. A bejárat előtt két miniszterelnök mellszobra található: balról Lónyay Menyhért, jobbról Kállay Miklós. Kicsit eltávolodva az épülettől, bal oldalon a Himnusz költője, Kölcsey Ferenc szobra látható.
A téren még két fontos látnivaló található: az egyik Kisfaludi Stróbl Zsigmond alkotása, az első világháború hőseinek emlékére állított emlékmű, a másik a téren álló villamoskocsi mementó, amely arra emlékeztet, hogy 1911 és 1969 között villamos közlekedett Nyíregyházán.
Kulturális Negyed
Nyíregyháza két legidősebb tere a Besenyei tér és a Benczúr tér. A két tér a város formálódó kulturális negyede, ahol egymást érik a látnivalók, többek között Váci Mihály, Bessenyei György és Krúdy Gyula szobra is itt található. A Bessenyei a tér ad otthont Nyíregyháza ékszerdobozának, a Móricz Zsigmond Színháznak is. Mellette az egykori tiszti klub épületéből kialakított színháztörténeti rendezvénytér, a Szindbád található, amelyet Krúdy regényhőséről neveztek el.
Közvetlen szomszédjában áll a Kállay-ház, amelyben az országot 1942-1944 között irányító miniszterelnök, Kállay Miklós lakott, még megyei főispánsága idején. Az épületben a felbecsülhetetlen értékű Kállay gyűjteményt tekinthetitek meg, illetve helytörténeti kiállítás keretében ismerkedhettek meg a várossal.
A Benczúr téren áll a jelenleg felújítás alatt álló Jósa András Múzeum. Európa hírű régészeti és néprajzi gyűjteménnyel büszkélkedhet, de igen jelentős történeti, képzőművészeti, irodalomtörténeti, numizmatikai gyűjteménye is. A múzeum oldalában található Benczúr Gyula szobra is, valamint Kisfaludi Strobl Zsigmond alkotása, a Vénusz születése, amelyet a művész ajándékba adott a városnak. Eredetije fehérmárványból készült, Santa Barbarán látható.
Kicsit távolabb a Rózsakert Szabadtéri Színpadot láthatjuk, amelyet 1955-ben adtak át. Rózsakertje a leszebb volt a szabadtéri színpadok között az országban.
Bencs Villa
Sóstógyógyfürdő felé haladva a Sóstói úti villasor őrzi talán legjobban a város virágzó, századfordulós hangulatát. Nyíregyháza legtehetősebb polgárai építkeztek ezen a környéken. A villák közül szépségével kiemelkedik a Bencs Villa (Sóstói út 54.), amelyet Nyíregyháza egykori polgármestere, Bencs Kálmán építtetett.
Sóstói-erdő
Nyíregyháza tüdeje a várost ölelő 371 hektáros Sóstói-erdő, minden bizonnyal egyike a nyírségi őserdők kevés számú maradványának. Sétálóútjaival, erdei tornapályájával, játszóterével, szalonnasütő helyeivel minden évszakban sokakat csábít a szabadba.
Sóstógyógyfürdő
Sóstógyógyfürdő Nyíregyháza gyöngyszeme, a városba érkező látogatók jelentős része az itt található attrakciók (Nyíregyházi Állatpark, Sóstói Múzeumfalu, Aquarius Élmény- és Parkfürdő, Tófürdő) miatt utazik a városba.
Sóstói-tó
Gyógyhatású vizéért már a 18. században is szívesen keresték fel a környékbeliek Sóstót. A tó a nevét a sziksóról kapta, amit régen összesepertek a víz partján és mosószóda gyártásához használták fel a közeli szódagyárban. 1957-ben fúrásokat végeztek a környéken, kőolajat, földgázt kerestek, ám hévizet találtak. A közel ezer méter mély kútból 49-50 fokos termálvíz tört fel.
Ma három fürdő is található Sóstón: a szabadtéri Parkfürdő, a fedett élményfürdő és a Sóstói-tó vizén kialakított Tófürdő.
Nyíregyházi Állatpark
Sóstón található Magyarország leglátogatottabb vidéki állatkertje a Nyíregyházi Állatpark, amely már háromszor nyerte el kategóriájában az Európa legjobb állatkertje címet. A 30 hektáros tölgyerdőben elterülő állatparkban 500 faj 5000 egyede él természeteshez közeli kifutókban.
Sóstói Múzeumfalu
A Sóstói-erdő szélén felépített Sóstói Múzeumfalu Magyarország legnagyobb regionális szabadtéri néprajzi múzeuma, amely egységes keretbe foglalva mutatja be Szabolcs-Szatmár-Bereg megye sokszínű népi építészetét és lakáskultúráját. Az eredeti bútorokkal, használati tárgyakkal berendezett lakóházak, gazdasági épületek egy századfordulós kis falu hangulatát tárják a látogatók elé.
Bujtosi-tavak
A túra zárásaként, a város felé tekerve a Bujtosi-tavak mellett haladhattok el. A tavak a téglagyárhoz tartozó, egykori vályogvető gödrökben összegyűlt víz nyomán keletkeztek. Mára egészen más képet nyújtanak, hiszen ez lett Nyíregyháza egyik legnépszerűbb rekreációs és közösségi tere, ahol rengeteg futóval, biciklissel lehet találkozni.
Alapadatok
- Típus: Kerékpártúra
- Időigény: 4-5 óra
- Táv: 37 km
- Nehézség: Könnyű
- Kerékpárkölcsönzés
Letöltések
Szervezett túra
- 2024. augusztus 17.
Elérhetőségek
- +36 30/446- XXX megjelenítés
- kozepkoritemplomokutja@gmail.com
- http://oroksegtura.hu/