Visegrádi Alap: Helyi termékek a turizmusban

Pályázat címe: Helyi termékek a turizmusban
Projekt azonosító: 22310170
Támogatás összege: 29.134 Euró

A projekt a Visegrad Fund támogatásával jön létre. 

A projekt célja, hogy a partnerországok egymás jó gyakorlatait felhasználva minél hatékonyabban vonják be a helyi termelőket a turizmusba. A projekt segítségével hatékony információáramlás jön létre a termelők a turisták és a projektben résztvevők között, valamint bővül a turisztikai kínálat.

A partnerek online platform segítségével megosztják egymással saját termelőikkel kapcsolatos tapasztalataikat, hogyan vonják be jelenleg a turizmusba. A partnerek tanulhatnak egymástól és felhasználhatják az itt megismert jó gyakorlatokat. Minden partnernek érdeke, hogy színesítse saját turisztikai kínálatát a többiek tapasztalatát is felhasználva, ezzel is elősegítse a fenntartható turizmust. A helyi termelőket össze kell kapcsolni az érdeklődő helyiekkel és turistákkal egyaránt.

Ennek érdekében felkutatjuk a helyi termelőket, kiadványt és térképet készítünk a helyi termelőkről, amelyben fotók és rövid szöveges ismertető segítségével mutatjuk be tevékenységüket és elérhetőségüket magyar és angol nyelven. A kiadványt a partnerországok is elkészítik saját termelőik bemutatásával, saját nyelvükön és angolul.

A projekt során minden partner kiválaszt 3 vállalkozást, akik nyílt nap keretében saját telephelyükön bemutatják egy-egy workshop keretében tevékenységüket és terméküket úgy, hogy a résztvevő turistákat is bevonják a munkafolyamatokba. Így nemcsak egy száraz ismertetőt kapnak, hanem élményt is nyújthatunk számukra. A helyi termékek előállításának, értékesítésének előtérbe helyezésével, piacra jutásának ösztönzésével gyarapodhat a térség turisztikai kínálata.

A projekt zárásaként Nyíregyháza főterére szervezünk egy helyi termék fesztivált, ahol bemutatkoznak a nyíregyházi helyi termelők és kézművesek, valamint a partnerországokból is meghívunk 3-3 termelőt/kézművest az eseményre, melyen a partnerek 2-2 képviselője is részt vesz, hogy bemutatásra kerüljenek az eredmények.

A projekt kapcsán megvalósuló workshopokat és a helyi termék fesztivált online platformokon is meghirdetjük, hogy minél szélesebb körben hírt adhassunk és invitáljuk a látogatókat rendezvényeinkre. 

 

Projektpartnerek:

1. Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft.
Weboldal: www.nyiregyhaza.info.hu

2. Rzeszow Önkormányzata
Weboldal: www.erzeszow.pl

3. Kassa régió turizmusa
Weboldal: www.kosiceregion.travel

 

Workshop 3 országban

– Nyíregyháza, Magyarország –

Óriási érdeklődés övezte a Nyíregyházi Turisztikai Iroda nyári kézműves workshopjait. A jelentkezők száma messze meghaladta a várakozásokat, amely igény azt bizonyítja, hogy a helyi, kézzel készült termékek iránti kereslet és kíváncsiság továbbra is növekszik.

Szappankészítő workshop:
A résztvevők egy tapasztalt vegyész-fitoterapeuta, Tóthné Balogh Mária segítségével tanulhatták meg a szappankészítés alapvető technikáit, aki lépésről lépésre vezette őket az alkotás folyamatában. A szappanokat glicerines-kecsketejes alapanyagokból készítették, amelyeket natúr összetevőkkel, gyógynövényekkel és 100%-os természetes illóolajokkal színesíthettek.

Kerámiakészítő workshop:
A workshop lehetőséget kínált a résztvevőknek, hogy megismerkedjenek Szolanics Elvira és Nagy László fazekasműhelyével és személyesen tapasztalják meg a kerámia születésének titkát, az agyag gyúrásától kezdve az égetésig. Az érdeklődők megismerhették a különböző technikákban, színekben és formákban rejlő kreatív lehetőségeket. Minden résztvevő saját kezével alkothatott egyedi kerámiatárgyakat, maradandó emlékeket.

Sajtkészítő workshop:
A Marsalkó Családi Gazdaságnál az érdeklődők testközelből ismerkedhettek meg a vidéki életformával és a tanyán élő lovakkal, tehenekkel. Az esemény során bepillantást nyerhettek az ínycsiklandó gomolya sajt előállításának rejtelmeibe és aktívan részt vehettek az elkészítési folyamatban, megízlelhettékk a helyben készült sajtokat, és a frissen termett szőlőt.

 

– Kassa, Szlovákia –

Kassán is három workshopot tartottak helyi kézművesek/művészek szakmai felügyelete mellett. A létszám korlátozott volt, az érdeklődés pedig a vártnál nagyobb volt. Azok számára, akiknek nem jutott férőhely, lehetőséget biztosítottak a kézművesekkel való aktív kommunikációra és egy újabb workshop megszervezésére.

Fa-fém-nemez workshop:
A résztvevők hagyományos anyagokból alkothattak ékszereket, nemezelési technikával gyönyörű emléktárgyakat készítettek. A bársony nemezelés a régi textiltechnikák része, amely gazdag múltra tekint vissza Szlovákiában.

Figuratív szobrászat:
A résztvevőket népi kerámiaszobrok, fafaragások és Jarmila Mitríková helyi képzőművész kerámia munkái ihlették.

Középkori kerámiagyártás:
A workshopon résztvevők egy hagyományos fazekasműhelyben próbálhatták ki a magukat. Láthatták a kézzel fúrt fazekaskorongokat, a száradó kerámiák tárolására szolgáló polcokat, hagyományos agyagmegmunkáló eszközöket. A workshopon az érdeklődők kipróbálhatták az agyagfeldolgozást, amely munka az agyag végső égetésével zárult.

 

– Rzeszów, Lengyelország –

Mágnesfestés:
A workshop résztvevői akril festékekkel festettek kerámia mágneseket. Az ihletet a hagyományos kárpáti ékszerek szimbólumai, színei adták. 

Rzeszów Méz:
A résztvevők megismerkedtek a méhek életével (a méhek táplálékgyűjtésének mechanizmusával) és helyi mézet kóstoltak.  Minden méznek megvan a sajátos íze, amely egy adott méhészethez kapcsolódik, ezért a turisták gyakran vásárolnak a térség mézeiből, hogy helyi ízeket kóstoljanak.

Kárpáti karkötő:
A résztvevők elsajátították a Kárpát gyöngyékszerek készítésének hagyományos technikáját, a karkötőket egyedileg készítették el a helyi kézműves technikák elvei szerint, üveggyöngyből, ami jellegzetesen a helyi vásárokon és piacokon kapható. 

 

Megosztás

A weboldal használatával hozzájárul a sütik használatához. Részletek...

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás